Black Hat SEO

black hat seo

Black Hat SEO, Arama motorlarının verdiği kriterler dışında programlar ile yapılan çalışmalara denir. Bu çalışmalar sonuncunda ilgili siteler hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükselirler. Google ve diğer büyük arama motorları tarafından kabul görmeyen çalışmalardır. Dışarıdan bakıldığında ne kadar etkili olduğu görünse de kalıcı olmayan çalışma türüdür.

Black Hat SEO Nedir?

Arama motorları tarafından yasaklanmış, illegal yollarla yapılan çalışmalara siyah şapka SEO denmektedir. Genellikle kolaya kaçma veya arama sonuçlarında hızlı bir şekilde yükselmek için yapılmaktadır. Bu tür çalışmaları yapan siteler, hızlı bir şekilde sonuç alarak üst sıralara çıksa da uzun vadede kalıcı cezalar ile karşılaşmaktadırlar.

Kullanıcılar, kulaktan dolma bilgilerle yaptıkları bu çalışmalar, genellikle hüran ile sonuçlar. Bunun nedeni arama motorları özellikle Google bu tür durumlar için önlem almaktadırlar. Kullanıcı deneyimin bu kadar önemli olduğu zamanlarda, hızlı bir şekilde sonuç almaktan kaçının!

içerikleri anahtar kelime ile doldurma

içerikleri anahtar kelime ile doldurma

 

İçerikleri Anahtar Kelime İle Doldurma

Sitelerin, daha hızlı sonuç alması için yapılan en yaygın çalışmalardan biriside sayfaları anahtar kelimelerle doldurmaktır. Sitenizi anahtar kelimeniz ve türevleri ile manasızca doldurmanız, sitenize ilk başlarda performans artışı yaşatacaktır. Ancak sunacağınız içerik kötü ve saçma olduğu için kullanıcılara kötü deneyim yaşatacaktır. Bu sebeple içeriklerinizin kullanıcıların istediği gibi olmasına dikkat edin. Kullanıcılar sitenize girdiğinde istediğini almasını sağlayın.

İçeriklerinizi anahtar kelime ile doldurma işlemi site sahipleri tarafından yapılmaktadır. Rakip markaların sitenize giriş için yetkisi bulunmadığı sürece, içeriklerinizi bu denli bozması imkansızdır. Burada söylemek istediğimiz, içeriklerinizi rakipleriniz değil, siz kendiniz anahtar kelimeler ile dolduruyorsunuz. Eğer bu türde bir işlem yapıyorsanız, mutlaka bu işlemleri durdurun!

Kullanıcıya fayda sağlayabilecek içerikler üretmeye çalışın. Alacağınız herhangi bir ceza da sitenizin bu durumdan çıkması çok uzun zaman alabilir.

spam yorumlar

spam yorumlar

 

Spam Yorumlar

Sıkça kullanılan bir diğer black hat seo çalışması da spam yorumlardır. Genellikle programlar ile yapılan spam yorumlar, sitelere yarardan çok zarar sağlamaktadır. Öncelikle başka sitelerden alınan yorum backlinkler, program ile spam yaptığı için Google tarafından anlaşılacak ve ilgili sitenin ceza yemesini sağlayacak. Google bu tarz durumlar için sitelerin spama düşmesini sağlamaktadır. Siteler spama düştükten sonra çıkması oldukça zor bir süreçtir.

Eğer sitenizin saldırı altında olduğunu bilmiyorsanız, hemen araştırmaya başlamalısınız. Search console, ahrefs ve semrush gibi araçlarla sitenizi taratarak, bilginiz dışında alınan her bağlantıyı yine search console üzerinden reddedin. Sitenizi düzenli olarak taramaz ve spama düşmesini sağlarsanız, bir daha geri toparlamanız çok zor olabilir.

Kalitesiz İçerik

İçerikler, SEO çalışmaları için çok önemlidir. Bilindiği üzere Google kullanıcı deneyimine çok önem veren bir arama motorudur. Özellikle panda güncellemesi ile içeriklerin ne kadar önemli olduğu uzmanlara gösterdiğini düşünüyorum. Kopya içerik kullananlar, içeriklerini anahtar kelimeler ile dolduranlar, alakasız, kalitesiz ve programla içerik üretenler Google tarafından karşılığını her zaman almaktadır.

Kalitesiz içerik, yine aynı şekilde site sahipleri tarafından yapılmakta olan çok büyük bir hatadır. Panda güncellemesinin aktifleşmesi ile birlikte kalitesiz içerik üreten siteler çok büyük cezalar ile karşı karşıya kaldılar. Sitenizde kullandığınız veya yeni ekleyeceğiniz her içerik, kullanıcılara fayda sağlamalı ve bilgi vermelidir. Kullanıcılar sitenize geldiğinde bilgi almadan çıkması, sıralamalarınıza direkt olarak eksi yönde etki edecektir.

Hacklink

Hacklink, kullanıcıların başka sitelere gizli bir şekilde eklediği linklerdir. Black hat SEO çalışmaları arasında çokça tercih edilen çalışma türünden birisidir. Günümüzde arama sonuçlarında hızlı bir şekilde üst sıralara gelmek isteyen her kullanıcı bu yolu tercih etmektedir.

Gizli bir şekilde eklenen bu bağlantılar, site sahipleri tarafından fark edilmez. Bu sebeple hacklink kullanımı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Öncelikle Google ve diğer arama motorları hacklink kullanımını tespit ettiği anda sitenizin arama sonuçlarından hızlı bir şekilde çıkacağını bilmelisiniz. Bunun dışında sitelerin verdiği emeğe saygı duymak, sizler için daha doğru olacaktır.

hacklink

hacklink

 

Yönlendirme

Kullanıcıların, arama sonuçlarında tıkladıklarından farklı bir bağlantıya yönlendirilmesi Black Hat SEO çalışmalarından birisidir. Kullanıcıları tıkladıkları bağlantıdan farklı bağlantılara yönlendirmek sıkça yapılan bir yöntemdir.

Kullanıcılar bu tarz durumlarda gittikleri bağlantıdan çıkıp rakip sitelere yönelmektedir. Bu da sitenizin arama sonuçlarına direkt olarak etki etmektedir. Bu durumdan çıkmak için sitenizi SEO araçları ile tarayıp harici bağlantıları kontrol etmenizi önerebiliriz.

Spam Backlink

Spam backlink, black hat SEO çalışmaları arasında en çok tercih edileni diyebiliriz. Rakip sitelere programlarla binlerce kalitesiz şekilde link alımı yapılmasına black hat seo çalışması denmektedir. Bu durumdan kurtulmak için öncelikle saldırının yapıldığını tespit etmek gerekir.

Sitenize spam backlink çalışması yapıldığını anlayabilmek için, SEO araçları olan ahrefs ve search console kullanılmalıdır. Ancak bundan önce sitenize aldığınız backlinkleri bir excele toplamanızı öneririz. Ardından ahrefs veya search console araçlarına girerek, bilginiz dışında alınan backlinkleri tespit etmelisiniz. Tespit etme işlemi için, ahrefs aracını sizlere önerebilirim. Son olarak tespit ettiğiniz spam backlinkleri google disavow aracı ile engelleyebilirsiniz.