Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

canonical url nedir nasıl kullanılır

Canonical URL uzun zamandır kullanılmakta olan bir URL biçimidir. Kopya veya yinelenen içeriklerin önüne geçmek için kullanılmaktadır. Site de birden fazla aynı içerik varsa rel=”canonical” etiketi kullanarak kopya sayfa sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Genellikle aynı içerik farklı URL gibi durumlarda canonical etiketi kullanılmaktadır.

Canonical URL Nedir?

Canonical URL, site içerisinde bulunan aynı içeriğe sahip içeriklerin spam veya kopya oluşmasını engellemektedir. Bilindiği üzere kopya içerik bulunduran internet siteler, arama sonuçlarında uzun süre kalamazlar. Bunun sebebi Google’ın kendini tekrarlayan ve kopya içerikler sunan siteleri cezalandırmasıdır.

Canonical URL, internet sitesinde bulunan birden çok kopya sayfa içerisinden en iyisini seçmenizi ister. rel=”canonical sadece arama motoru botları tarafından görülen bir etikettir, sitenize gelen ziyaretçiler bu etiketi görmeyecektir. Bu sebeple kopya sayfalar üzerinde kullanılması çok önemlidir.

seorendesi.com

www.seorendesi.com

seorendesi.com/index.php

Yukarıda belirtilen URL’ler temelde birbirinden farklıdır, fakat hepsi aynı yere gitmektedir. Kullanıcılar açısından bir sorun olmasa da arama motoru botları tarafından büyük bir sorun olarak görülmektedir. Bu durumda sitemizde bulunan bağlantılar arasında en iyisini seçmek en akıllıca tercih olacaktır.

Canonical URL Nasıl Kullanılır?

Sitenizde aynı içerik ve farklı bağlantılara sahip sayfalar varsa aralarından bir içeriği ana içerik olarak tercih etmeniz diğerlerini de Canonical URL olarak belirtmeniz gerekmektedir.  Canonical etiketi sayfaların html kodlarının bulunduğu head etiketinin arasına eklenmesi gerekiyor. Eklenecek kod, aşağıda verdiğimiz örnek gibi olmalıdır. Bağlantının bulunduğu bölgeye kendi kopya URL’nizi koymanız yeterli olacaktır.

<head>

<link rel=”canonical” href=”http:/www.seorendesi.com“/>

Bunun dışında eğer wordpress altyapısı kullanıyorsanız, herhangi bir kod kullanmanıza gerek yoktur. Yoast eklentisi aracılığı ile Canonical etiketini ilgili sayfalarınıza ekleyebilirsiniz. SEO ayarları sekmesinden sayfalarınıza Canonical etiketini kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Canonical URL Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Bir sayfanın AMP ve AMP olmayan sürümleri için kullanılmaktadır.
 • Sitenin www ile başlayan veya başlamayan linkleri bulunuyorsa
 • http ve https bağlantıları bulunuyorsa kullanılmalıdır.
 • Sitede aynı içerik farklı bağlantı varsa kullanılmalıdır.
 • Sitenizin mobil versiyonunda farklı url bulunuyorsa veya subdomain kullanıyorsanız.

Canonical URL Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bir sayfada Canonical etiketi kullanıldıysa, bir daha kullanılmamalıdır.
 • Canonical URL’i noindex olarak ayarlamayın. Google botlarının sayfanızı taramasına izin verin. Veya ilgili sayfayı 301 olarak yönlendirin.
 • Canonical etiket ile belirlenen URL’lerin robots.txt dosyası tarafından engellenmemesi gerekmektedir.
 • Canonical URL için 4xx durum kodları kullanılmamalıdır.
 • Canonica etiketi sayfanızın head bölümüne eklenmeniz gerekir. Bunun dışında eklenecek her yer yok sayolacaktır.
 • Bir bağlantıyı Canonical olarak tanımladıysanız, url kaldırma aracı kullanmamalısınız.