Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Disavow Tool) Kullanımı

google bağlantıları reddetme aracı disavow tool kullanımı

Arama sonuçlarında rekabetin giderek artması ile birlikte bazı kendini bilmez internet siteler veya markalar rakiplerine negatif SEO çalışmaları uygulamaktadır. Negatif SEO çalışmalarının başında spam, düşük kaliteli ve sitenize zarar verebilecek backlink çalışmaları gelmektedir.

Kötü niyetle size karşı yapılan backlinkler genellikle sektörünüzle alakasız, programla alınmış, adult ve spam olarak adlandırılan backlink türleridir. İnternet siteleri google’ın gözünde kötü göstermek ve bu sayede sıralamalardan düşürmek için bu tür çalışmalar günümüzde çok yaygınlaşmıştır. Buna hacklink olarak adlandırılan sitelerin belli noktalarına yerleştirilen bağlantılarda dâhildir.

Bu durumda sitenize yapılan saldırılardan haberdar olmak için, backlink profilinizi sürekli olarak belli aralıklarla analiz etmeniz gerekiyor. Bilginiz dışında alınan URL’leri tespit ederek Google’a bildirmeniz gerekmektedir. Google disavow tool (bağlantıları reddetme aracı) sayesinde sitenize gelen linkler ile bir alakanız olmadığını google’a bildirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Google disavow aracı dışında sitenize gelen zararlı bağlantıların tespiti konusunda yardımcı olacağız.

Zararlı Backlinkleri Tespit Etmek

Sitenize gelen yüzlerce bağlantıyı analiz edip tek tek ayıklamak, tahmin edileceği gibi çok zor ve yorucu olacaktır. Bu durumda yapılacak olan tek şey backlink tespiti için SEO araçlarının kullanılması olacaktır. Bu bölümümüzde toplam 4 SEO aracı ile sitenize gelen backlinkleri tespit edip, engellemek için bir txt dosyası oluşturacağız.

Semrush

Semrush aracı zararlı backlinkleri tespit etmek ve bunları bir listeye dökmek konusunda kullanabileceğiniz en iyi araçtır. Disavow aracını kullanmadan önce mutlaka kullanılması gereken araçlar arasındadır. Aracın en iyi özelliği sizlerin seçtiği bağlantıları bir listeye toplayarak kullanmanızı sağlamasıdır.

semrush backlinks bölümü

semrush backlinks bölümü

 • Semrush aracını ilk defa kullanıyorsanız, araca giriş yaptığınızda karşınıza enter domain isimli bir arama kutusu gelecektir. Aracı siteniz için kullanabilmek için bu bölüme alan adınızı yazmanı ver ardından search butonuna basmanız gerekmektedir.
 • Semrush sitenizi taradıktan sonra sayfanın sol bölümünde olan Backlinks bölümüne tıklayın.
 • Hemen ardından açılan sayfada ise yine aynı şekilde Backlinks adlı sekmeye geçiş yapın.
 • Bu bölümde siteniz gelen bütün backlinkleri, ne zaman tarandığını ve otorite puanını görmekteyiz.
semrush disavow list link ekleme

semrush disavow list link ekleme

 • Bilginiz dışında gördüğünüz zararlı backlinkleri, ilgili bağlantının yanında bulunan + işareti ile disavow listenize eklemektesiniz.
 • + işaretine basmadan önce eğer bir alan adını listeye eklemek istiyorsanız domain adlı butona basmanız gerekiyor. Domain butonu, sitenize gelen bir domaini ekleyerek ilgili domain tarafından gelen bütün bağlantıları engellemenizi sağlayacaktır. URL butonu ise sadece ilgili URL’i listeye eklemektedir, URL’in bulunduğu domain üzerinden gelen diğer linkler listeye dahil edilmeyecek, bu sayede engellenmeyecektir.
 • Bu adımları tamamladıktan sonra export butonu aracılığı ile disavow listenizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

WebSite Seo Checker

website seo checker

website seo checker

Website SEO Checker aracı ile sitenize gelen URL’lerin otoritesine ve spam skoruna bakabilmektesiniz. Bir bağlantı hakkında pek bilginiz yoksa bu araçlar sayesinde ilgili bağlantının otoritesinin ve spam skorunu denetleyebilirsiniz. Burada sizlere verilen veriler tamamen sitenin kendi ölçümüdür. Bu sebeple buradan aldığınız verileri başka araçlar ile karşılaştırmanızı öneririz.

 • Aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayarak internet sitesine geçiş yapın.
 • Karşınıza gelen kutu içerisine kontrol edeceğiniz bağlantıları koyarak check butonuna basın.
 • Araç birkaç dakika içerisinde size denetlemek istediğiniz bağlantılar hakkında sonuçları verecektir. Bu işlem denetlemek istediğiniz bağlantı sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bağlantı: https://websiteseochecker.com/bulk-check-page-authority/

Ahrefs

ahrefs disavow backlink

Ahrefs SEO aracı backlink denetlemesi konusunda en iyi araçlardan birisidir. Sitenize veya rakiplerinize gelen backlinkleri gösterme açısından çok iyidir. Sitenize bilginiz dışında gelen linkleri tespit etmek için kullanabilirsiniz. Ahrefs sizlere bağlantının spam olup olmadığını söylenen bir araç değildir. Bu araç üzerinden sitenize gelen bağlantıların kalitesini ve sizin bilginiz dışında alınan backlinkleri göstermektedir. Bu verilere dayanarak, disavow aracı için çok iyi bir liste hazırlayabilirsiniz.

 • Araca giriş yaptıktan sonra arama bölümüne sitenizin alan adını yazarak, aratın.
 • Sol bölümde bulunan backlinks yazısına tıklayarak ilgili sayfaya geçiş yapın.
 • Bu bölümde sitenize gelen bütün bağlantıları ayrıntılı bilgileri ile görmektesiniz.
 • Burada yapmanız gereken, sitenize gelen backlinkleri sıralamanız ve spam olarak düşündüklerinizi bir txt dosyasına kopyalamanız olacaktır.

Google Search Console

Google Search Console aracı Google tarafından geliştirilmiş ve ücretsiz olarak kullanıma sokulmuştur. Her internet site sahibinin mutlaka kullanması gereken bir araçtır. Bu araç üzerinden disavow işlemlerimizi yaptığımız gibi sitemize gelen bağlantıları da görebilmekteyiz. Burada bilginiz dışında gelen backlinkler dışında bir alan adından kaç adet bağlantı geldiğini de görmektesiniz. Bir alan adından yüzlerce hatta binlerce bağlantı sitenize geliyorsa, bu büyük ihtimal zararlı bir bağlantıdır.

google search console bağlantılar

google search console bağlantılar

 • Search console aracı çok basit bir arayüze sahiptir. Kullanım açısından bir zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum.
 • Araca giriş yapmadan önce sitenizin kayıtlı olduğu maili açmalı ardından araca girmelisiniz. Eğer siteniz search console ekli değilse mutlaka ekleyip sitenizi taratmalısınız.
 • Kendi mülkünüze giriş yaptığınızda sol tarafta en aşağıda bulunan bağlantılar bölümüne giriş yapın.
 • Bağlantılar bölümünde sitenize gelen bütün bağlantıları görmektesiniz. Bu bağlantılar sadece Google botları tarafından taranan bağlantılardır, ahrefs vb. araçlarda daha farklı bağlantılar görmeniz mümkündür.

Google Bağlantı Reddetme Aracı Kullanımı

Google bağlantı reddetme aracını kullanmadan önce disavow listenizi hazırlamanız gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz araçlar sayesinde sitenizi tarayarak, bilginiz dışında gelen bütün linkleri tespit etmeli ve listenize eklemelisiniz.

Liste Oluşturma

 • Bağlantı reddetme aracını kullanmadan önce araca yükleyeceğiniz bir metin belgesi dosyasını hazırlamanız gerekmektedir.
 • Google disavow aracına  yükleyeceğiniz liste UTF-8 veya 7-bit ASCII olarak kodlanmış ve sonu .txt ile biten metin dosyası olmalıdır. Bunun dışında yüklemeye çalışacağınız bütün dosyalar, google tarafından kabul edilmeyecektir.
 • Liste içerisinde taranmasını istemediğiniz bir yazının başına # koymanız gerekmektedir. Bu sayede google robotları listenizi tararken # olan bölümleri atlayacaktır.
 • Eğer bir domain engellemek istiyorsanız, domain:denemealanadi.com olarak ilgili alan adını listeye eklemeniz gerekmektedir.
 • URL engellemek istiyorsanız, direkt olarak ilgili bağlantıyı disavow listenize ekleyebilirinsiniz.

Örnek Disavow Listesi

# Alan Adı Reddetme
domain:denemealanadi.com

# URL Reddetme
https://denemealanadi.com/icerik.html/
https://denemealanadi.com/yorumlar.html/

Liste Yükleme

liste yükleme

liste yükleme

 • Google bağlantıları reddetme aracına gidin.
 • Gelen sayfadan listeyi eklemek istediğiniz siteyi seçin ve bağlantıları reddetme adlı butona tıklayın.
 • Dosyayı seç diyerek, olarak oluşturduğunuz disavow dosyanızı seçin.