Google Benim İşletmem Rehberi

Google benim işletmem rehberi

Google Benim İşletmem Nedir? Ne İşe Yarar?

Google benim işletmem (Google my business), yerel işletmelerin Google aramalarında veya haritalarında görünürlüğünü arttıran bir araçtır. Hiçbir ücret ödemeden ve site sahibi olmadan yerel işletmenizi arama sonuçlarında çıkartabilir ve bu sayede müşterilerinizi arttırabilirsiniz.

Yerel işletmelerin SEO çalışmalarında önem vermesi gereken alanlardan biriside Google Benim işletmem aracıdır. Kullanıcılar bir ürün veya hizmet aradıkları zaman genellikle kendilerine yakın yerleri tercih etmektedirler.  Google benim işletmem doğru bir şekilde kullanıldığında ve optimize edildiğinde yerel işletmelere pozitif yönde etki etmektedir.

Google benim işletmem yerel işletmeler için oldukça önem arz etmektedir. Özellikle turist bölgelerde ikamet eden yerel markalar, doğru optimize edilmiş Google benim işletmem ile ciddi bir müşteri potansiyeli yakalayabilir.

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Açılır?

Google benim işletmem hesabı açılmadan önce, işletme sahipleri Google aramalarında kendi markalarıyla alakalı bir işletme hesabı olmadığından emin olmalıdır. İşletme sahipleri bir hesap açmamış olsa bile arama sonuçlarında listeleniyor olabilir. Bu durumlarda ilgili Google benim işletmem hesaplarını şikâyet edebilirsiniz.

Google my business aracına sürekli olarak kullandığınız veya kullanacağınız gmail hesabı ile giriş yapmanız gerekir. Kullanıcılar Google benim işletmem hesabı açmak için öncelikle aşağıda verilen bağlantıya gitmeleri gerekmektedir. Ardından kullanılacak gmail hesabı seçilerek Google benim işletmem hesabınızı açabilirsiniz.

İlgili bağlantı; https://www.google.com/intl/tr_tr/business/

google benim işletmem hesabı nasıl açılır

google benim işletmem hesabı nasıl açılır

Google Benim İşletmem Kaydı

 • İşletmenizi kontrol edeceğiniz ve hep kullanacağınız Google hesabınızla, Google benim işletmem aracına giriş yapın. Eğer hesabınız yoksa kayıt olmanız gerekiyor.
 • Giriş yapıldıktan sonra karşınıza işletmeniz adı sorulacaktır. Bu bölüme markanızın güncel ismini girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından açılan devam penceresinde işletmenizin güncel açık adresini girmeniz isteniyor.
 • İşletmeniz müşterilere yönelik teslimat yapmaktaysa “Müşterilerime mal ve hizmet veriyorum.” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu bölümde ayrıca işletmenizin adresini gizlemek istiyorsanız “Adresimi gizle, sadece bölgemi göster” seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • İşletmenizle ilgili en uygun kategoriyi seçmelisiniz.
 • İşletmenizin telefon numarasını ve site adresinizi girmeniz gerekmektedir.
 • Bu adımların sonunda bir onaylama yöntemi seçmeniz gerekmektedir. Onaylama için hazır değilseniz “sonra” seçeneklerini seçerek onay işlemini erteleyebilirsiniz.

Google İşletme Kaydını Onaylama

Google benim işletmemde, işletme kaydınızı onaylamak için 5 yol bulunmaktadır. Bunlar kısaca; Posta yoluyla onaylama, E-mail ile onaylama, telefon ile onaylama, anlık onaylama, toplu onaylama olarak bilinmektedir. İşletmeniz için en uygun yöntemi seçerek, Google işletme kaydınızı onaylayabilirsiniz.  Onaylama işlemi sonrasında Google benim işletmem hesabınız bütün ayrıntısıyla kullanıma açılacaktır.

Google benim işletmem hesabınızda işletme kaydınızı onaylamak için önerebileceğimiz en sağlıklı yolun posta yoluyla onaylama olduğunu bilmenizi isteriz. İşletme hesabınız doğru şekilde en ince ayrıntısıyla yayınlamanın en iyi yöntemi bu olduğunu belirtmek isteriz.

Google Benim İşletmem Nasıl Optimize Edilir?

Google benim işletmem aracının tüm olanaklarından yararlanabilmek için işletmenizle alakalı bütün bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Google benim işletmem paneline giderek düzenlemek istediğiniz kaydı seçmeli ve ardından bilgi sekmesine tıklayarak işletmenizin bilgilerini güncellemelisiniz.

Bu bölümde başta da söylediğimiz gibi işletmenizle alakalı bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Örnek vermek gerekirse yaptığınız iş, internet site adresiniz, hizmet verdiğiniz alan, işletmenizin telefon numarası, ürün gönderimi yaptığınız bölgeler, sunmuş olduğunuz imkânlar ve çalışma saatlerinizden bahsetmelisiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Google benim işletmem çalışmalarında işletmenizle alakalı anahtar kelimelere yer vermelisiniz. Doğru anahtar kelime seçimleri ile kullanıcıların arama yaptığı kelimelerde işletmeniz ön plana çıkacaktır.

İşletmenizin açıklamasına hedef anahtar kelime veya kelime gruplarını ekleyebilir ve bu sayede işletmenizin potansiyelini arttırabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Google benim işletmem üzerinde bulunan işletmelerinizin çalışma saatlerinin doğru ve güncel olduğundan emin olun. Çalışma saatlerinin doğruluğu, kullanıcıların ziyaret planlamasını pozitif anlamda kolaylaştırmaktadır.

Google My Business İşletme Fotoğrafları

Google benim işletmem, işletme fotoğrafları son derece önemli bir kriterdir. Kullanıcılar işletmeniz hakkında fikir sahibi olması için mutlaka ilgili fotoğrafları görmesi gerekmektedir. Bu fotoğraflar kullanıcıların işine yarayacak ve ilgi çekecek fotoğraflar olmalıdır.

 • Kapak Fotoğrafı: Kapak fotoğrafı, fotoğraf kriterleri arasından en önem arz eden fotoğraftır. Çünkü kullanıcılara gösterilecek ilk fotoğraftır. Kapak fotoğrafınızı özenle seçmenizi öneririz.
 • Profil Fotoğrafı: Profil fotoğrafı ilgili işletmenin eklediği her yeni fotoğraf olarak bilinmektedir. Bu kriterin işletmenizi ve markanızı temsil ettiğini bu sebeple iyi fotoğraflar eklemeyi unutmamalısınız.
 • İşletme Logosu: İşletme logonuz kullanıcılara markanız hakkında bilgi verecektir. Olabildiğince markanızın olduğu bir logo kullanmaya dikkat edin.
 • Diğer Fotoğraflar: Google benim işletmeme birçok fotoğraf eklenmektedir. Kullanıcıların verdiğiniz hizmeti satın alması için iyi ve ilgi çekici fotoğraflar kullanmalısınız.

Yorumlar

İşletme kaydınıza gelen yorumları sıklıkla kontrol etmeli ve müşterilerinizle iletişim halinde olmalısınız. Vereceğiniz hızlı ve doğru cevaplar müşterilerinizi pozitif yönde etkileyeceği gibi kötü bir yorumda müşteri kaybedebilirsiniz.

İşletme kaydı üzerinden daha fazla müşteriye ulaşmak için, işletmenizin olumlu yoruma sahip olması gerekmektedir. Olumlu yorumlara ilgili cevapları vererek etkileşiminizi arttırabilir ve müşterilerin yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak her işletmenin sıkıntısı olan olumsuz yorumlara neler yapılmalı? Öncelikle işletme kaydınıza gelen olumsuz yorumlara, kötü bir şekilde cevap vermemelisiniz. Bu tür yorumlara yapıcı bir şekilde yaklaşırsanız müşterilerinizin sorununu çözebilirsiniz. Kötü bir şekilde verilen cevaplar markanızı kötü yönde etkileyeceği gibi  vereceğiniz olumlu yorumlarda markanızı pozitif anlamda etkileyecektir.