İzmir SEO

(Arama Motoru Optimizasyonu)

İzmir SEO Nedir?

İzmir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) internet sitelerin daha iyi sonuçlar vermesi için, yapılan bütün çalışmalara denilir. Sitelerin, arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar alması ve bu sayede trafik oranını yükseltmesine genel anlamda SEO denmektedir. SEO, markanıza uygun ve odaklanmak istediğiniz anahtar kelimelerin daha iyi sıralamalarda yer almasını hedeflemektedir.Sitenizde doğru bir şekilde yapılan, SEO çalışmaları internet sitenizin hem arama motoru hem de kullanıcılar tarafından fark edilmesini sağlar. SEO çalışmaları bu anlamda sitenizin, diğer rakip sitelere göre daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Teklif Alın!

  İzmir SEO’ya Neden İhtiyacınız Var?

  SEO, diğer dijital pazarlama kanallarında harcanılan bütçelere göre daha düşük olması ve uzun süreli verim alınabilmesi açısından tercih edilmektedir. Bilindiği üzere, arama sonuçlarında ilk 3 sırada olmayan siteler, kullanıcılar tarafından genellikle tercih edilmiyor. Özellikle hizmet veren marka sitelerin ilk 3 sırada olmaması, tıklama oranını oldukça düşük tutmaktadır. SEO, bu noktada internet sitenizin veya markanızın, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması organik sonuçlarda trafiğinizi ve tıklama oranınızı arttırdığı gibi aynı zamanda satışlarınızı da arttırabilmektedir. SEO hizmetlerinin genel amacı her ne kadar sitenizi üst sıralara çıkarmak olsa da temelde verdiğiniz hizmeti veya yaptığınız satışı arttırmaya yönelik çalışmaları da içermektedir. Markanızın internet ortamında bir varlığı olmadığını düşünüyorsanız, SEO çalışmaları ile yeni bir yol çizebilirsiniz. Ayrıca yapılan çalışmaların sosyal medya ve adwords reklamları gibi kanallara göre daha az masraflı olması ve uzun süreli verim alınabilmesi açısından tercih edilmesi gerekmektedir.

  İzmir SEO’da Neler Yapıyoruz?

  SEO çalışmaları temel anlamda site dışı ve site içi SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO çalışmaları, site içerisinde hali hazırda bulunan, tasarım, yazılım ve içerikler üzerinden gerçekleştirilen kapsamlı analizler sonrasında yapılan çalışmalara denir. Site dışı SEO çalışmaları ise site dışından gelen, geri bağlantılar sosyal medya, blog veya forum gibi kaynaklardan siteye ziyaretçi akışı sağlayarak, ilgili sitenin arama sonuçlarında tanınmasını sağlayan çalışmalardır.

  Site içi ve site dışı çalışmalara başlamadan önce SEO danışmanlığı almak istediğiniz internet sitesi çeşitli, profesyonel araçlarla incelenir ve detaylı bir şekilde (Site içi&Site Dışı)SEO raporu hazırlanır. Pek çok kriter göz önünde bulundurarak, hazırlanan rapor özelinde geliştirme ve düzenleme adımlarına geçilir. İlgili adımlar sırasıyla site ve SEO hiyerarşisini bozmayacak bir şekilde düzenlenir. Tüm bu düzenlemeler, odaklanmak istenilen anahtar kelime grupları baz alınarak yapılır.

  Site İçi SEO

  Site İçi SEO, SEO çalışmalarının iki yüzünden birisi ve neredeyse en önemli parçasıdır. Site içerisinde bulunan bütün metrikler, internet sitelerin sıralamalarına direkt olarak etki etmektedir. Hal böyle olunca site içerisinde yapılan çalışmalar SEO için oldukça önemli bir hale gelmiştir.

  SEO çalışmalarına başlandığı zaman, sitenizin diğer sitelere göre neden geride kaldığını tespit edebilmek için, analizler gerçekleştirilir. Bu analizlerimiz genellikle site genelinde bulunan hataları ve eksiklikleri tespit etmek için yapılmaktadır.

  Tespit edilen hatalar ve eksiklikler, site sağlığına zarar verdiğinden dolayı hızlı bir şekilde aksiyon alınması gerekmektedir. Düzenlemeler tamamlandıktan hemen sonra, verilen anahtar kelimeler özelinde analiz gerçekleştirilerek, hangi kelimeler üzerinden ilerleneceği belirlenir. Bu aşamada belirlenen kelimeler için, kullanıcı deyimine uygun içerikler üretilir ve siteye girişi sağlanır.

  Markanızın kısa sürede daha iyi performans alması için, site içerisinde bulunan hataları ve eksiklikleri hızlı bir şekilde düzenleyerek, markanın hedeflerine uygun adımlarla ilerliyoruz.

  Site Dışı SEO

  Off-Page SEO bilinen adıyla site dışı SEO, site dışında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar bütününe verilen addır. Genellikle, site içi çalışmalar tamamlandıktan sonra başlanılan ve internet sitenin arama sonuçlarında tanınmasını sağlayan yegâne çalışma türüdür.

  Site dışı SEO çalışmalarına başlandığında ilk kontrol grubumuz genellikle daha önce alınan geri bağlantıların otoritesidir. Düşük otoriteye sahip, spam backlinkler genellikle site sıralamalarına negatif yönde etki vermektedir. Bu nedenle sitenize gelen, spam bağlantıları kontrol ederek, engellenmesi gerekmektedir.

  Önceden alınan geri bağlantılar kontrol edildikten sonra markanıza ve sektörüne uygun olarak alınması gereken bağlantılar için liste çıkarılır. Çıkarılan liste genellikle tıklanabilir bağlantıları içeren otoriter ve kaliteli siteleri içermektedir.

  Tıklanabilir bağlantılar arama motoru botlarının gözünde referans olarak algılanmaktadır. İnternet sitenizin bulunduğu sektöre göre farklı kaynaklardan ve rakip analizinde bulunan bütün bağlantılar için liste oluşturulur.

  Oluşturulan liste içerisinde birçok kaynaktan link bulunmaktadır, bunlara örnek olarak; sosyal imleme, blog, dizin, forum, edu/gov ve tanıtım yazıları gibi kaynaklardan sitenize ve markanıza uygun bir şekilde backlink alımı yapılır.

  Hizmet Süreci

  Markanıza verdiğimiz hizmet süresince yaptığımız çalışmaları genel olarak sizin için derledik. 5 Adımdan oluşan SEO yol haritamıza göz atabilir ve ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

  Teknik Analiz

  Anahtar Kelime Analizi

  Rakip Analizi

  İçerik Optimizasyonu

  Site Dışı Optimizasyon

  Teknik Analiz

  SEO çalışmalarına başlarken kontrol edilen ilk etkenlerden birisi, internet sitesinin arama motoru botları tarafından nasıl tarandığı ve kullanıcı tarafında nasıl gözüktüğüdür.  İnternet site içerisinde bulunan hatalardan kaynaklı, arama motoru botları tarafından taranamayan siteler, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alamamaktadır. Aynı zamanda kullanıcıların sitenizde gezinememesi de dolaylı yoldan site sıralamalarınızı etkilemektedir.

  Bu nedenle gerçekleştirdiğimiz teknik analiz sürecimiz ile site sağlınızı etkileyen hatalar, eksik çalışmalar ve taramayı etkileyen diğer unsurlar analiz edilerek, rapor haline getirilir. Siteye özel bir şekilde oluşturulan raporda bulunan hatalar, düzenleme aşamasına geçirilir. Düzenleme aşamasında sektörel olarak gerçekleştirdiğimiz to do listemiz ile birlikte ilgili düzenlemeler gerçekleştirilir.

  Anahtar Kelime Analizi

  Anahtar kelime analizi, teknik çalışmalar tamamlandıktan sonra yapılan ve SEO çalışmaların olmazsa olmazları arasındadır. SEO danışmanlığı hizmeti alırken, odaklanmak istenilen anahtar kelimeler göz önünde bulunarak analiz gerçekleştirilir. İlgili analiz, odaklanılan anahtar kelimelerin markaya ve hedef kitlesine uygun olup olmadığı kontrol edilir.

  Anahtar kelimelerin aylık aranma hacmi ve marka ile uyumu oldukça önemlidir. Aranma hacmi veya markanıza uygun olmayan anahtar kelimeler üzerinden ilerlemek, kullanıcı dönüşümü açısından hüsran yaşatacaktır. Verilen hizmeti aramayan veya verdiğiniz hizmet yerine başka bir şeyi arayan kullanıcılar markanıza yarar sağlamayacaktır.

  Bu nedenle odaklanılan anahtar kelimeler, markanıza uygun olacak şekilde detalandırılır. Detaylandırma aşaması sonrası proje sahibinin onayına göre ilerleme kaydedilir.

  İçerik Çalışması

  Bilindiği üzere içerik, son algoritma güncellemelerinden sonra arama motoru ve kullanıcı deneyimi için oldukça önemli hale gelmiştir. Kullanıcıya fayda sağlamayan, herhangi bir bilgi içermeyen ve spam bir şekilde yazılan veya kullanılan içerikler arama sonuçlarında sıralama alamayacağı gibi, kullanıcı deneyimi negatif yönde etkilemektedir.

  Belirlediğimiz anahtar kelimeler sonrasında hazırladığımız listeye göre hizmet, blog ve diğer anahtar kelimeler gruplandırılarak aylık çalışmalarımıza eklenir. İlgili kelimelerin aranma hacmi ve markanın önem vermesine göre içerikler oluşturulur.

  Rakip Analizi

  Rakip analizi, verilen anahtar kelimeler ve markanın rakip olarak gördüğü siteler özelinde gerçekleştirilen, çalışma türüdür. Rakip analizi, SEO çalışmaların temel taşlarından birisidir. Sıralama ve trafik alan rakip siteler, hakkında analiz gerçekleştirmek, ilgili sitelerin geliştirdikleri stratejiyi öğrenmek açısından çok önemlidir.

   Rakiplerin yazdığı içerikleri, kullandıkları anahtar kelimeleri, aldıkları geri bağlantılara kadar detaylı analiz gerçekleştirilir. Arama sonuçlarında rakip olarak görülen siteleri kontrol ederek, şu ana kadar yaptıkları çalışmaları gözlemlemekte ve buna göre SEO yol haritası çizmekteyiz.

  Backlink Çalışması

  Backlink çalışma bölümümüz ortalama olarak, site içerisinde bulunan hataların düzenlenmesi ve tarafımızca yapılan işlemler sonrasında sitede bulunan içerikler backlink ile desteklenmektedir. Backlink alımı yapılmadan önceki rakip analizimizde rakiplerimizin aldığı backlinkleri analiz ederek daha iyisini ortaya koymaya çalışılmaktadır.

  Backlink çalışmaları, arama sonuçlarında veya organik sonuçlarda sitenizi tanınır hale getiren yegane işlemlerden birisidir. Bu nedenle SEO çalışmalarında oldukça önemli bir etkendir. Markanıza ve sektörünüze uygun kaynaklardan alınan, geri bağlantılar ile geri dönüşümü arttırmak mümkündür.

  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Bize Ulaşın