RankBrain Nedir?

rankbrain nedir

Rank Brain Google tarafından geliştirilen ve Ekim 2015 tarihinde yayımlanan bir Google algoritmasıdır. Algoritma kullanıcılar tarafından yapılan aramaları düzeltmek için geliştirilen yapay zekâ sistemidir. Geliştirilen yapay zekâ öğrenim sistemi üzerine kurgulanan ilk algoritma olarak bilinmektedir. Genel anlamda yapa zekâ insanlara ihtiyaç duymadan bilgi toplayarak, yine aynı şekilde insanlara iyi bir hizmet sunmaktadır.

Yayımlanan ve hala güncel olarak kullanılmakta olan RankBrain algoritması hakkında sizin de anlayacağınız gibi birçok soru sorulmaktadır. RankBrain adlı içeriğimizde sizlere ilgili algoritmanın nasıl çalıştığını ve ne olduğunu anlatmaya çalıştık;

Rank Brain Nedir?

Rank Brain, az önce de bahsettiğimiz gibi Google tarafından geliştirilen bir algoritma ve yapay zekâ sistemidir. Yapay zekâ sistemi arama sonuçlarını kullanıcılara daha iyi bir şekilde sunmak için geliştirilmiştir.

Rank Brain, “Makine Öğrenimi” bilim kavramı adı altında yayımlanmıştır. Makine öğrenimi yapay zekâların insan yardımı olmadan bilgi toplamasına denmektedir. Yani kısaca RankBrain algoritması genelinde açıklama yapmak gerekirse, Google üzerinden arama yapan insanlar, hiçbir insan yardımı almadan arama sonuçlarında doğru verilere veya bilgilere yapay zekâ sayesinde ulaşabilmektedirler.

RankBrain Nasıl Çalışıyor?

Bir kullanıcının bilmediği bir kelimeyi girerek, Google üzerinden aradığında rankbrain devreye girerek, kullanıcının aradığı kelimeyi ilgili sonuçlara yönlendirmektedir. Google algoritması bu işlemleri hiçbir insan yardımı almadan yapmaktadır.

RankBrain, yukarıda da söylediğim gibi insanlardan hiçbir bilgi almadan işlerini yürütmektedir. Kendi kendini geliştirerek, kullanıcılara daha iyi bir arama sonuçları sunmaktadır. Rankbrain hangi sitenin sıralamaya gireceğini belirleyen önemli bir algoritma güncellemesidir.

rankbrain nasıl çalışıyor

rankbrain nasıl çalışıyor

 

RankBrain Algoritmasının Amacı Nedir?

RankBrain algoritması yazımızda da bahsettiğimiz gibi Google üzerinden yapılan aramaları en doğru sonuçları gösteren güncellemedir. Bilindiği üzere Google dünya genelinde en çok kullanılan arama motorudur. Günde yaklaşık olarak 5 milyar üzeri sorgu gerçekleşmektedir, hatta bu sayı her geçen gün giderek artmaktadır.

Günlük 5 milyar üzeri sorgunun olduğu Google’da bu sorguları yönlendirmek için, insan gücünden yardım almak yanlış tercih olacaktır. Bu iş için belki de milyonlarca insan gerekebilir, ancak Google bu durum için makine öğrenimi adlı bilim dalını kullanarak rankbrain adlı algoritmasını yayımlamıştır. Geliştirilen rankbrain algoritması ile günde ne kadar sorgu yapılırsa yapılsın, bütün sorgular doğru sayfalara veya sitelere yönlendirilmektedir.

  • Panda ve Penguin algoritmalarından sonra sıralama faktörü olarak alınan bir diğer algoritma rankbrain algoritmasıdır.
  • Rankbrain yapay zeka üzerine kurgulanarak, sorgu yapan insanların hareketlerini izlemek ve onları doğru sayfalara yönlendirmek için matematiksel dil kullanmaktadır.
  • Rankbrain, anlayamadığı sorgularla karşılaştığı durumlarda aratılan sorguya yakın veya benzer kelime terimlerine yönlendirecek.
  • Rankbrain kullanıcılar sorgularını yazarken, yazdıkları sorguyu tahmin ederek, zamandan tasarruf etmesini sağlayacak.
  • Makine öğrenimi bilim dalı ile kendi kendine öğrenerek, kullanıcılara daha iyi sonuçlar sunacaktır.