SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

seo için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır

Anahtar kelime araştırması, SEO çalışmaları için oldukça önemli bir yere sahiptir. Anahtar kelime araştırması tamamen sitelerin trafiğini yükseltmek amacıyla yapılmalıdır. Doğru bir şekilde yapılan anahtar kelime araştırması ile markanızın arama sonuçlarında görünürlüğünü arttırmanız mümkündür.

Anahtar kelime, hedef kitlenizle iletişime geçme ve ihtiyaçlarını karşılama konusunda son derece önemlidir. Doğru bir SEO çalışması insanların sektörünüzle ilgili yaptığı aramaları analiz ederek, siteniz için doğru anahtar kelime seçiminden geçmektedir.

Anahtar kelime seçimi daha fazla kişiye ulaşmak için güzel bir yoldur. Ancak bu yolu doğru bir şekilde kullanmak ve sonunu getirmek gerekir. Bu sebeple doğru anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? Sorusuna rehberimizde ayrıntılı olarak cevap vermeye çalıştık.

Sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri bulmak ve site trafiğinizi belli ölçüde arttırmak istiyorsanız mutlaka rehberimizi okumalısınız.

Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araçları, ilgili anahtar kelimenizin eş anlamlılarını, aranma hacmi olanları ve kullanıcıların aradıkları ve sordukları anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan araçlardır. Sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri anahtar kelime araçları ile çok hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı

Google firması tarafından geliştirilmiş ücretli reklam servisi olarak bilinir. Kişiler adwords üzerinden görüntülü, arama ve video reklamları oluşturarak sitelerini trafik çekmektedirler. Bunun dışında adwords aracının en iyi özelliklerinden birisi de Google üzerinde aratılan anahtar kelimeleri sizlere sunmasıdır.

Adwords aracına gmail hesaplarınızla ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Adwords aracının sadece reklam servisleri ücretlidir, bunun dışında olan araçları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

google adwords anahtar kelime planlayıcı

google adwords anahtar kelime planlayıcı

 • Adwords aracına girdiğinizde sağ üste araçlar ve ayarlara tıklayın ve ardından açılan sekmeden anahtar kelime planlayıcıya girin.
 • Karşınıza gelen sayfa da Yeni anahtar kelimeler keşfedin adlı kutucuğa tıklayın.
 • Evet! Buradan sonra anahtar kelimenizi “İşletmenizle yakından alakalı ürün veya hizmetler girin” adlı bölümün altına girmeniz ve ardından sonuçları göster demeniz gerekiyor.
 • Bu adımlar sonrasında Adwords aracı bizlere ilgili anahtar kelime ile ilgili aratılmış ve aranma hacmi olan anahtar kelimeleri göstermektedir.
 • Google Adwords aracı kişilere, sektörleriyle ilgili çok önemli bilgiler sunan bir araçtır. Sizler de bu aracı kullanarak anahtar kelime araştırmanızı doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Keyword Tool İo

Keyword Tool İo, ücretsiz ve kayıt olunmadan kullanılabilen ücretsiz anahtar kelime aracıdır. Anahtar kelimenizle ilgili kullanıcılar tarafından aratılan anahtar kelimeleri ve türevlerini bulmanızı sağlamaktadır. Keyword tool io aracı ile anahtar kelimenizle ilgili eş anlamlı, aranma hacmi olan anahtar kelimeleri bulmanız mümkündür.

keyword tool io

keyword tool io

 • Keyword Tool diğer araçlara nazaran kullanımı basit bir anahtar kelime aracıdır.
 • Aracı kullanmadan önce kendinize göre arama motorunu ve dil/bölgeyi seçmeniz gerekiyor. Bu seçenekleri sektörünüze, bölgenize ve kullandığınız arama motoruna göre işaretlemeniz gerekiyor.
 • Ardından anahtar kelimenizi arama kutusuna koyarak arama işlemlerine başlayın.
 • Keyword Suggestions bölümünde aradığınız anahtar kelime ile ilgili diğer anahtar kelimeleri göreceksiniz.
 • Questions bölümünde ise kullanıcıların Google veya diğer arama motorları üzerinde aradıkları soru cümlelerini bulabilirsiniz.
 • Keyword Tool aracını Premium bir şekilde kullanmıyorsanız sizlere anahtar kelimelerinizin aranma hacmini vermeyecektir.
 • Aranma hacmini öğrenmek için, sağ altta copy/export all ve artından copy to clipboard diyerek bütün anahtar kelimeleri kopyalayın.
 • Google adwords aracına girerek Ayarlar ve Araçlar>Anahtar kelime planlayıcı> Arama hacmi ve tahminleri alın adımlarını izleyerek kopyaladığınız anahtar kelimeleri yapıştırın ve başla diyin.

Google Önerileri

Bilindiği üzere Google, arama bölümünde yazılan kelimelerin altında diğer öneri kelimeleri sunmaktadır. Burada çıkan anahtar kelimeler, kullanıcılar tarafından aratılmakta olan ilgili kelimelerdir. Aradığınız anahtar kelimenizle ilgili yeni fikirler almak adına kullanılabilecek en iyi araçlardan birisidir.

google önerileri

google önerileri

 • Google önerilerinden daha fazla anahtar kelime kazanmak için anahtar kelimenizin yanına başka kelimeler ekleyin. Örnek olarak SEO yazdığımızı varsayalım.
 • SEO kelimesinin yanına yazdığımız her harf veya kelime için Google bize başka kelimeler verecektir.
 • SEO N yazarsak “nedir, ne demek, nasıl yapılır” gibi önerilerde bulunmaktadır.
 • Hayal gücünüzü kullanarak Google üzerinden birçok anahtar kelimeye ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında arama sonuç sayfasının en altına bulunan ilgili aramalar bölümünde de kişiler tarafından en çok aratılan kelimeleri bulabilirsiniz. Burada gösterilen anahtar kelimeler çoğunlukla aranma hacmine sahiptir.

Ubersuggest

Ubersuggest aracı yazdığınız anahtar kelimeleri belirttiğiniz dil ve bölge özelinde arayarak birçok sonuç çıkaran anahtar kelime aracıdır. Anahtar kelimelerinizin zorluk derecesi, ne kadar aranma hacmine sahip olduğu, anahtar kelime fikirleri gibi birçok özelliği kullanıcılara ücretsiz olarak sunmaktadır. Anahtar kelimenizin ne kadar aratıldığını, zorluk derecesini öğrenebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

ubersuggest

ubersuggest

 • Anahtar kelimenizi arama bölümüne girdikten sonra dil ve bölgeyi seçin ve arama butonuna basın.
 • Karşınıza arattığınız anahtar kelime hakkında zorluk derecesi, aranma hacmi, TBM ve anahtar kelime önerileri gibi birçok özellik gelecektir.
 • Sol tarafta bulunan Keyword Ideas bölümüne tıklayarak giriş yaptığınızda sizlere anahtar kelimenizle ilgili fikirleri sunacaktır.
 • SUGGESTIONS bölümünde aracın size önerdikleri RELATED bölümünde ise anahtar kelimenizle ilgili bütün kelime fikirleri çıkacaktır.
 • Ayrıca anahtar kelime fikirlerinin yanında aranma hacimlerini ve TBM’lerini sizlere sunmaktadır.

Ana Anahtar Kelime Bulmak

Yeni başlanmış projeler için, anahtar kelime seçimi genellikle yanlış yapılmaktadır. Anahtar kelime seçimi özellikle küçük internet sitelerin devamlılığı için çok önemlidir. Otel işletmekte olan bir sitenin, anahtar kelimesinin direkt olarak “Otel fiyatları veya otel” olması beklenilebilir.

Çünkü ilgili anahtar kelimelerin, aranma hacmi çok yüksektir. Tabii durum böyle olunca anahtar kelimenin sıralama rekabeti de çok yüksek olacaktır. Bu sebeple proje sahiplerinin daha çok çekirdek anahtar kelimelere veya niş kelimelere yönelmesi mantıklı olacaktır.

ana anahtar kelime bulmak

ana anahtar kelime bulmak

Otel kelimesinin aranma hacmini ve rekabetini gördük. Bu durumda doğru anahtar kelimeyi bulmak adına ilgili anahtar kelimenizi daraltabilirsiniz. Anahtar kelimenizin Otel olduğunu varsayarsak, sitemizde direkt olarak Otel anahtar kelimesini kullanmak yerine, Antalya otel fiyatları, Antalya otelleri veya daha derine inerek en son çıkan Antalya belek otelleri gibi kelimeleri kullanarak doğru hedef kitlenizi bulabilirsiniz. Bu tarz anahtar kelimeleri kullanarak, İzmir’de tatil yapmak isteyen isteyen kişileri sitenize boşuna çekmemiş olursunuz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime seçiminde, kelime gruplarına yönelmek ve rekabeti biraz olsun düşürmek internet siteler için çok önemlidir. Long Tail anahtar kelimeler, diğer kısa anahtar kelimelere göre daha az rekabet ortamına sahiptir. Öncelikle büyük markalar ve yüksek trafik çeken siteler bu tarz anahtar kelimelere pek önem vermezler. Ayrıca kısa kelimelere göre daha yüksek dönüşüm oranına sahiptir.

Otel kelimesi aranma hacmi acısından daha iyi gözükse de Antalya belek otelleri kelimesini hedeflemek daha kolay görünür. Long Tail anahtar kelimeler kullanarak, yüksek trafik elde edemeseniz bile hedef kitlenize ulaşmanız mümkün olabilir.

Rakipleri İncelemek

Bir anahtar kelime üzerine yoğunlaşmadan önce ilgili anahtar kelime için yazılmış, üst sıralardaki rakip içeriklere bakmak ve inceleme en mantıklı tercih olacaktır. Çünkü rakiplerimiz ilgili anahtar kelime ile analizini ve incelemesini yapmış üst sıralara çıkmıştır. Rakiplerimizin önüne geçmek istiyorsak mutlaka yazdığı içeriğe bakmalı ve anahtar kelimelerini incelemeliyiz.

Öncelikle rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri sizlerde yazılarınızda geçirmelisiniz. Rakiplerinizin hedeflediği trafiği sizde hedeflemek ve önüne geçmek için hedeflediği anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Bunun için öncelikle rakip analizinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekiyor.

Rakiplerin kullandığı anahtar kelimeleri kullanarak, onunla eşit duruma gelebilirsiniz. Ancak eşit durumda olmak, rakiplerinizi sıralamada geçeceğiniz anlamına gelmemektedir. Arama sonuç sayfasında rakiplerinizin üstüne çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken daha faklı düşünmek olacaktır. Bu noktada yapmamız gereken şey, rakibinizin kullandığı anahtar kelimelerden farklı olarak onun kullanmadığı anahtar kelimeleri bulmanız ve kullanmamız gerekmektedir.