SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır

SEO raporu, SEO hizmeti alan kişilere bilgilendirme amacıyla verilmekte olan raporlardır. Genel olarak SEO çalışmalarına başlamadan önce yapılan analiz verilerini içermektedir. SEO raporu, hizmet alacak kişilere sitesi üzerinde ne yapılacağının bilgisini net bir şekilde aktarmalıdır.

Çok uzun ve anlamsız bilgilerle doldurulan raporlar kullanıcılara tam anlamıyla bilgi vermeyeceği için çöp niteliğindedir. Oldukça uzun sayfalara sahip raporlar göz alıcı olsa da bir anlam ifade etmemektedir.

SEO Raporu Nedir?

SEO raporu, ilgili web sitesinin arama sonuçlarında ki performansına göre hazırlanan verilerdir. Raporlar sayesinde hem müşteriler hem de raporu hazırlayan kişiler web site hakkında bilgi edinmektedir. Hizmet veren kişi proje hakkında bir SEO yol haritası çizerken hizmet alan kişi ise yapılacak işler veya hatalar ile ilgili bilgiler almaktadır.

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

Hazırlanan rapor, mevcut durumdan, yapılacak çalışmaya kadar her türlü bilgiyi içermelidir. Hizmet alan kişiler yaptığı ödemelerin nereye harcandığını ve nasıl geri dönüş alabilecekleri ile ilgilenmektedir. Bu sebeple müşteriler hazırlayacağınız raporları tam anlamıyla anlamayacaktır. O yüzden SEO uzmanları anlaşılır bir dille müşterilere anlatım yapmalıdır.

Trafik Kanalları

SEO hizmeti alan kişiler, sitesinin ne durumda olduğunu ve ne duruma geleceğini öğrenmek ister. SEO genel olarak organik trafiği arttırmak için yapılan çalışmalardır. Bu sebeple trafik kanalların ayrıntılı ve düzenli bir şekilde rapora konulması gerekir.

Trafik Kanalları

Trafik Kanalları

 

Dönüşüm Oranı

Organik trafiğin yükselmesi ne kadar tatmin edici olsa da dönüşüm oranının düşük halde seyir etmesi kabul edilemez bir durumdur. Dönüşüm oranının düşük olması, sitenin hedef kitleye tam anlamda erişemediği anlamına gelir.

Dönüşüm oranı ve gelir kısmı hizmet alan kişilerin ilgisini mutlaka çekecektir. Bu nedenle SEO raporunda bulunması gereken bir kriterdir.

dönüşüm oranı

dönüşüm oranı

 

Sayfa Analizi

Kullanıcıların web site içerisinde hangi sayfalara gittiği ve hangi sayfalarda zaman geçirdiği bilgisi hizmet alan kişiler bakımından çok önemlidir. Bu veriler kullanıcıların deneyimlerini, trafik alan sayfaları ve en değerli içeriklerin bulunmasına yardımcı olacaktır.

Sayfa Hızı

Sayfa Hızı Geçmişte, genel olarak önemli olmasa da günümüzde kullanıcı deneyimi açısından önem teşkil etmektedir. Bir sayfanın masaüstünde hızlı, mobil cihazlarda yavaş açılması kullanıcıların başka bir siteye yönelmesine sebebiyet verir. Bu sebeple hizmet alan kişilerin sayfa hızını tespit edebilir ve rapora sunabilirsiniz.

Page Speed ​​Insights aracı: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR

Sayfa Hızı

Sayfa Hızı

 

Sitede Geçirilen Süre

Sitede geçirilen süre bir içeriğin kaliteli olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. SEO çalışmaları açısından kullanıcıların sitede pozitif bir süre kalması çok önemlidir. Hemen çıkma oranı %90 ve üzeri olan her içerik, SEO açısından dikkat edilmesi gereken verilerdir.

Özgün, kaliteli, multimedya içeren ve kullanıcıları sayfa içerisinde tutmak için üretilen içerikler ile sayfada geçirilen süreyi arttırmanız mümkündür. Ayrıca sitenin mevcut durumu bu metrik üzerinden değerlendirilebilir.

Sıralama

SEO hizmeti alan kişilerin önem verdiği bilgilerden biri de anahtar kelime sıralamalarıdır. Her ne kadar genel site performansı daha önemli olsa da müşteriler anahtar kelime sıralamalarına daha çok önem vermektedir. Eğer anahtar kelime üzerinden yapılan anlaşmalar var ise anahtar kelime sıralamaları raporda yer almalıdır.

Backlink

SEO hizmetine başlamadan önce sitenin mevcut durumunu anlatmak için backlink bilgileri raporda paylaşılmalıdır. Müşteriler, SEO çalışmalarının arama sonuçlarında yükselmesi ve ek maliyetli backlink çalışmasının devam ettiğini anlamaları için backlink verileri raporda belirtilmelidir.

Search Console Verileri

Search Console Verileri

Search Console Verileri

Sitenin performansını, ortalama konumunu, sıralama kaybettiği anahtar kelimeleri SEO raporunda öncesi ve sonrası olarak belirtme açısından önemlidir. SEO çalışmalarına başlandıktan sonra ki performans artışı mutlaka müşterilere gösterilmelidir.

Başlık Etiketleri

  • Yinelenen Başlıklar: Bir internet sitesinde yinelenen veya benzer başlıkların bulunması sitenin performansını negatif yönde etkiler. Arama sonuçlarında daha iyi performans sergilemek için benzersiz başlıkları kullanılmalıdır. SEO hizmeti, verilen sitede bu tarz başlıklar varsa mutlaka raporda belirtilmelidir.
  • Eksik Başlıklar: Arama motoru botları bir makalenin veya sayfanın ne ile ilgili olduğunu başlık etiketleri sayesinde öğrenmektedir. Eksik başlık etiketine sahip sayfalar sitenin performansını ve sıralamasını düşürebilmektedir. Bu sebeple eksik başlık bilgisi müşterilerin değerlendirmesi için SEO raporlarında yer almalıdır.
  • Uzun Başlıklar: Arama sonuçlarında 65 karakterden fazla kullanılan başlıklar görünmemektedir. Bu durum sıralamalara eksi yönde etki edeceği için müşterilere belirtilmelidir.

Silinmesi Gereken İçerikler

İçerikler bir sitenin tanıtım yüzüdür, içeriklerin kalitesiz ve kopya olması sadece arama motorlarının değil kullanıcılarında kötü bir deneyim yaşamasına sebep olacaktır. Kalitesiz ve kopya içerikler tespit edilmelidir. Silinecek veya düzenlenecek içerikler raporda müşteriye belirtilmelidir.

Linkler

  • Kırık Bağlantılar: Sitede bulunmayan, ancak gösterilmeye devam eden bağlantılar kullanıcıların kötü deneyim yaşamasına sebep olur. Bu nedenle kırık bağlantılar tespit edilmeli ve düzeltilmek adına rapora eklenmelidir.
  • 404: Bir internet sitesinde bulunan 404 bağlantılar, sitenin sıralama performansına etki etmektedir. 404 hatası veren bağlantıların kaldırılması veya yönlendirilmesi gerekir.
  • Uzun Bağlantılar: URL yapısı olabildiğince kısa ve net olmalıdır. Google ve diğer arama motorları URL yapısında bulunan ilk 3-5 kelimeye önem vermektedir. Bu sebeple uzun ve kopya olan URL yapıları raporda gösterilmelidir.

SEO Raporu Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her müşterinin veya sitenin isteklerinin farklı olacağını düşünürsek tek tip SEO raporu oluşturmak doğru olmayacaktır. SEO raporu oluştururken müşterinin isteklerine öncelik verilmeli ve ona göre rapor hazırlanmalıdır.

Rapor oluşturulurken, sitenin nasıl bir ilerleme kaydedeceği müşteriler için çok önemlidir. Ancak SEO çalışmalarında öncelik genellikle site içi seo çalışmalar olduğu için raporlarda ona göre bilgiler bulunmaktadır. Burada verilen bilgiler genel olarak hazırlanan, bir SEO raporu nasıl olur sorusuna cevap vermektedir.