Web Site Trafiği Öğrenmek İçin 6 Yol

web site trafiği öğrenmek için 6 yol

Web site trafiği öğrenmek birçok açıdan işinize yaramaktadır. Öncelikle kendi sitenizin ne kadar trafik aldığını Google araçlarından göremiyorsanız, bu araçlar ile tahmini sayılar elde edebilirsiniz. Bunun dışında rakip sitelerin ne kadar trafik aldığını sizlere vereceğimiz araçlarla görmeniz mümkündür.

Sitenize backlink alırken, ilgili sitenin otoritesine ve site trafiğine bakmak size site hakkında yorumlama yapmanıza olanak sağlamaktadır. İnternet sitelerin trafiğini ölçümlemek için birkaç adet SEO aracı ve manuel olarak iletişime geçme işlemleri kullanılmaktadır.

SEO araçları ile yaptığınız ölçümleme sizlere %100 doğru bilgiler vermemektedir. Her araç içerisinde ki ölçümlemeye göre rakamları sizlere göstermektedir. Ancak manuel olarak iletişime geçmeniz durumunda ilgili sitenin bilgilerini rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

website informer

website informer

Website İnformer

Website informer, site trafiğini öğrenmek için geliştirilmiş bir araçtır. Aracın hem chrome uzantısı hem de internet sitesi vardır. İnternet sitelerin tahmini trafik bilgilerini öğrenmek için kullanabileceğiniz araçlardan birisidir.

Diğer trafik ölçümleyen araçlara göre daha az ayrıntıya yer verse de trafik bilgisi olarak işinizi görebilecek bir araçtır. Araç üzerinden ilgili internet sitesinin günlük aldığı trafik, günlük sayfa görüntülenmesi, alexa rankı ve kullanıcı başına sayfa görüntüleme sayısı gibi verilere ulaşabilmektesiniz.

Website İnformer aracı internet sitesi üzerinden kullanıcılara daha fazla bilgi vermektedir. Uzantısı daha çok temel trafik bilgilerini içermektedir. Eğer sitelerin sadece trafik bilgilerini görüntülemek istiyorsanız, chrome uzantısını kullanmanızı önerebiliriz.

similarweb

similarweb

SimilarWeb

SimilarWeb internet site trafiklerini görüntüleyebileceğiniz  diğer araçlardan birisidir. Website informer aracı gibi SimilarWeb’inde hem uzantısı hem de internet sitesi bulunmaktadır. SimilarWeb aracı verdiği tahmini trafik bilgilerini internet sitelerin 6 aylık ortalama trafik verilerine dayanarak vermektedir.

SimilarWeb aracı ücretsiz olarak kullanılabilecek en iyi trafik ölçümleme araçlarından birisidir. İlgili internet sitelerle ilgili trafik bilgilerini SimilarWeb chrome uzantısı ile net bir şekilde görebilmektesiniz. Bunun yanında rakip analizi yaparken işinize yarayacak birçok veriyi sizlere sunmaktadır;

 • Sitelere gelen aylık ortalama trafik, ortalama ziyaretçi süresi, ziyaret başına sayfa sayısı ve çıkma oranını görebilirsiniz.
 • Sitenize gelen kişilerin ülkelere göre dağılımı ve trafik bilgisini similarweb internet sayfası üzerinden görebilirsiniz.
 • Sitelerin nereden trafik çektiğini görebileceğiniz, trafik kaynakları bölümünü bulabilirsiniz.
 • Hangi internet site üzerinden trafik aldığını görebilirsiniz.
 • En çok trafik çektiği anahtar kelimeleri oranları ile birlikte öğrenebilirsiniz.
 • Aldığı trafiği kaç oranında sosyal medya üzerinden çektiğini görebilirsiniz.
 • Benzer veya aynı kategoride ki internet siteleri bulabilirsiniz.
 • İlgili internet siteye gelen kullanıcıların ilgi alanını öğrenebilirsiniz.
 • Son olarak reklamlardan gelen trafik oranını site üzerinden öğrenebilirsiniz.
alexa

alexa

Alexa

Alexa her site sahibinin kullandığı SEO araçlarından birisidir. Alexa normalde trafik bilgisi için kullanılan bir araç değildir. Çoğunlukla internet sitelerin alexa sıralamalarına ve diğer bilgilerine bakmak için kullanılmaktadır. Ancak bu demek değil ki alexa üzerinden internet sitelerin trafik bilgilerine ulaşamayacağız.

Alexa yine aynı şekilde hem internet sitesi olan hem de chrome uzantısı olarak kullanılan araçlardan biridir. Araç genel olarak internet sitelerin sıralama bilgileri üzerine kurgulanmıştır. Daha önce uzantısını kullandıysanız bunu net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Bu yazımızda alexa’dan bahsetmemizin nedeni aslında aracın ücretli sürümünde internet sitelerin trafik bilgilerini vermesidir. Alexa üzerinden sıralama haricinde sitelerin trafik bilgileri ve diğer bilgilerden yararlanmak istiyorsanız, aylık belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

 • İnternet sitelerin ülkeye ve dünyaya göre sıralamasını sunmaktadır.
 • Benzer, rakip siteleri internet sitesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.
 • 90 günlük trend alexa sırlaması sayesinde sitelerin performansını ölçümleyebilirsiniz.
 • En çok trafik aldığı kelimeleri ve trafik kaynaklarını alexa üzerinden görüntüleyebilirsiniz.
ahrefs

ahrefs

Ahrefs

Ahrefs internet siteler için birçok veri sunan ücretli SEO aracıdır. Aylık veya haftalık sürümlerinden yararlanarak, internet sitelerin ortalama trafik tahminlerini görebilirsiniz. Ahrefs aracı verdiği trafik bilgilerini, internet sitelerin sahip olduğu anahtar kelimelere göre belirlemektedir.

Ahrefs aracı üzerinden sunulan veriler, her zaman gerçek zamanlıdır. Ahrefs üzerinden aldığınız veriler Google tarafından sunulan anahtar kelime aranma hacimlerine göre sunulmaktadır. Araç bunun dışında kullanıcılar siteleri hakkında birçok bilgi vermektedir. Ücretli olarak kullanılmasının en büyük sebebi birçok özelliği Ahrefs içerisinde bulabilmenizdir.

semrush

semrush

SEMRush

SEMRush aynı ahrefs gibi ücretli olarak kullanılmakta olan SEO aracıdır. Ahrefs ile çalışma mantığı aynıdır. SEMRush aylık trafik bilgilerini internet sitelerin anahtar kelime sıralamalarına ve aranma hacimlerine göre vermektedir.

Ahrefs ve SEMRush birbirlerine yakın veriler sunmaktadır. Bu sebeple birini bu neden için kullanıyorsanız diğerini kullanmanıza gerek yoktur. SEMRush aylık olarak sunduğu trafik verileri genellikle bir önceki aya ait olmaktadır. Yani bir internet sitenin güncel trafik bilgisine değil de bir önceki ay ne kadar trafik aldığını görebilmektesiniz.

Manuel

Bir internet sitenin doğru bir şekilde aylık trafiğini öğrenmek için en ideal yol manuel olarak site sahiplerine ulaşmak olacaktır.  E-posta veya iletişim formu aracılığı ile internet site sahipleriyle iletişime geçmeniz mümkündür.

Sitelerin trafik bilgilerini öğrenmek için site sahiplerine direkt olarak trafik bilgisini sormak biraz mantıksız olacaktır. Site sahipleri genellikle bu türde atılan maillere geri dönüş yapmamaktadır. Ancak trafik bilgisini öğrenmek istediğiniz sitelere tanıtım yazısı alacağınızı veya reklam vermek istediğini bu yüzden ilgili verileri istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu konuda internet site sahipleri genellikle maillerinize cevap vermektedir. Bu nedenle eğer trafik ölçümlemek için verdiğimiz araçlar işinizi görmediyse bu adımı tercih edebilirsiniz.