WordPress Menü Ekleme

Wordpress Menü Ekleme

WordPress Menü Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress sitenizi kurduğunuzda ilk yapılacak işlerden biri WordPress Menü Eklemedir. Bu işlem wordpress arayüzünü yeni öğrenen kişiler için biraz zor fakat bilenler için aşırı derece de kolay bir işlemdir.

WordPress  menü ekleme işlemi yapmadan önce menüye ekleyeceğiniz kategori, sayfa gibi elamanları  hazırlamanız gerekiyor.  Menü ekleme bölümünde genel olarak 3 temel kısım bulunur, bunlar; birincil menü, üst menü, alt menü.

Arık bir çok yeni temada üst sağ, üst sol gibi fazla menü vardır, bunları temanızın görünümüne göre yapmanızı önerebilirim.

WordPress Menü Oluşturma 

Öncelikle yeni bir tema kurduğunuzda demo sürümü ile birlikte kuruluysa, zaten otomatik olarak oluşturulmuş menüler vardır.  İster oluşturulan menüleri düzenleyin ister silip tekrar benim adımlarımla teker teker beraber yapalım.

WordPress menü oluşturma işlemine Admin panelinden Görünüm>Menüler kısmından ulaşabilirsiniz. Menü ismi fazla takılmayın çünkü menü isimleri kullanıcılar tarafından görünmeyecek.

  • Menüler bölümünde,  menü isimlerinin yazdığı kutucuğunun yanında (düzenlemek için bir menü seçin yazan yerin yanı) menü oluştur yazan yere tıklıyoruz.
Menü Oluşturma

Menü Oluşturma

  • Menü oluşturduktan sonra elaman ekleme işlemi yapmamız gerekiyor. Elaman yani sağ tarafta bulunan sayfalar, yazılar özel bağlantılar, kategoriler kutusunun tamamıdır.
Elaman Ekleme

Elaman Ekleme

  • Ben kendi oluşturduğum kategorileri ve iletişim sayfasına tıkladıktan sonra menüye ekle tuşuna basarak, oluşturduğumuz menüye ekledim, sizde kendi seçtiklerinizi ekleyin.
  • Elamanların üstüne tıklayarak ismini sıralamasını ayarlarını değiştirebilirsiniz.
Alt Eleman

Alt Eleman

  • Menü elamanlarını biraz sağ tarafa doğru mouse imleciniz ile kaydırırsanız yukarıdaki gibi menünüzde alt eleman oluşturabilirsiniz.
  • Menü alt elaman olarak söylediğim ayarlamayı yaptığınızda aşağıdaki resim gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır.
Menü Alt Elaman

Menü Alt Elaman

  • Menü ayarları kısmından hazırladığımız menülerin tam olarak nerede yer alacağını seçiyor ve ardından menüyü kaydet butonuna basıyoruz.
Menü Ayarları

Menü Ayarları

Bu tarz yaparak istediğiniz menüyü oluşturabilir ve istediğiniz elemanları ekleyebilirsiniz. Tabi elaman eklemek için önce kategori, sayfa,yazı veya özel bağlantı oluşturmanız gerekiyor.  WordPress Menü Ekleme işi bu kadar basit, yorumlarda takıldığınız yerler varsa yazın lütfen.