WordPress SEO Eklentileri

wordpress seo eklentileri

WordPress SEO eklentileri, wordpress altyapısı kullanan internet sitelerin SEO ayarlarını hızlı bir şekilde yapmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar SEO eklentileri sayesinde hiçbir işlem yapmadan kolaylıkla SEO altyapılı bir site kullanabilirler. WordPress SEO eklentileri, sitenin genel durumuna ve en önemlisi sıralamalarına direkt olarak etki etmektedir.

WordPress SEO eklentileri, dünya genelinde birçok site tarafından kullanılmaktadır. Ancak günümüzde birçok SEO eklentisi vardır. Bu SEO eklentileri arasında seçim yapmak kullanıcılar için sorun olabiliyor. Bu sebeple yazımızda popüler SEO eklentilerinin faydalarından ve en önemlisi eksik yönlerinden bahsedeceğiz.

En İyi 11 WordPress SEO Eklentisi

WordPress altyapılı siteleri SEO uyumlu hale getirmek ve bu sayede arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelmek için mutlaka SEO eklentisi kullanılmalıdır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösteren SEO eklentilerini gelin hep beraber inceleyelim.

yoast seo

Yoast SEO

Yoast SEO, günümüzde en çok kullanılan SEO eklentileri arasındadır. 5 milyon üzeri indirme ile en çok tercih edilen eklentiler bölümünde bulunmaktadır. Yoast SEO eklentisinin bu kadar popüler olmasının sebebi kullanıcılara ücretsiz olanaklar sağlamasıdır. Yoast SEO tüm içeriklere Meta açıklama, başlık ve anahtar kelime eklenmesini sağlar. Kullanıcılara sayfalarının arama sonuçları üzerinde nasıl gözükeceğine dair ön izleme gösterir. Ayrıca içerikler için Flesch-Kincaid analizi ile içeriğin okunabilirlik durumunu kontrol eder.

AMP sayfaların en şekilde optimizasyonunu yaparak, sitenin arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelmesini sağlar. Bunun dışında XML site haritası, Robots txt dosyası ve .htaccess dosyası düzenlemek için Yoast SEO eklentisini kullanabilirsiniz. Son gelen güncellemeler ile içeriklerinizde sayfa ve makale türü Schema standartlarını kullanabilmektesiniz.

Yoast SEO ücretsiz olmasının yanında ücretli olarak da kullanılmaktadır. $89 ödeyerek Yoast SEO Premium hizmetini satın alabilirsiniz.

all in seo pack

all in seo pack

All in One SEO Pack

All in One SEO Pack, Yoast SEO eklentisinden sonra 3 milyon indirme ile en çok kullanılan SEO eklentileri listesinde yer almaktadır.

 • All in One SEO Pack, Robots.txt ve .htaccess dosyası için eklenti üzerinden düzenleme sağlamaktadır.
 • İçeriklerinize özel basit Schema işaretlemesi yapar.
 • Sitenizi yavaşlatabilecek botları engeller.
 • Meta açıklama, başlık ve anahtar kelimelerin kullanılmasını sağlar.
 • Canonical URL fonksiyonu
 • Google Analytics entegrasyonu
rank math

rank math

Rank Math

Rank Math Diğer SEO eklentilerine nazaran birçok bileşeni ücretsiz olarak sunmaktadır. SEO eklentilerinin neredeyse bütün özellikleri tek eklenti altına toplamıştır. Bu sebeple günümüzde yavaş bir şekilde de olsa tanınmaya başlamıştır. Eklentiler arasında basit ve güzel bir arayüzü ile ön plana çıkan Rank Math eklentisi ayrıca ekstra özellikleri sayesinde sitenizi kontrol etmenizi sağlıyor. Her eklentide olduğu gibi Rank Math eklentisinde de Meta açıklama, başlık, anahtar kelime ve XML site harita oluşturma özellikleri bulunur.

Yazılarınızı 40 faktöre dayanarak analiz eder ve analiz sonrasında önerilerde bulunur. Kullanıcıların daha iyi yazılar çıkarması için uğraş veren bir eklentidir. Rank Math, yazılarınızda bulunan görsellere altyazı ve başlık ekleyerek daha iyi optimize edilmesini sağlar.

Bunun dışında sitenizde bulunan bütün hataları bildiren 404 monitörü bulunmaktadır. Kullanıcılara basit bir şekilde nerede hata olduğunu gösterir.

the seo framework

the seo framework

The SEO Framework

The SEO Framework, içerisinde bulundurduğu birçok özelliği kullanıcılara ücretsiz olarak sunar. Diğer SEO eklentilerinde bulunan bütün özellikleri içerisinde bulundurur. Bunlara örnek olarak Meta açıklama, başlık, anahtar kelime ve benzeri SEO kriterlerini yerine getirir. Spam yorumları engelleme ve gizli mod desteği ile SEO eklentileri arasında adından her zaman söz ettirmektedir.

the broken link checker

the broken link checker

The Broken Link Checker

The Broken Link Checker, Sitenizde bulunan kırık veya bozuk bağlantıları kontrol ederek site sahiplerine bildirmektedir. Sitenizde bulunan kırık bağlantılar, kayıp resimler VB. bağlantıları saptamanızı ve düzenlemenizi sağlar. Bunun dışında çalışmayan anchor text yani bağlantı metinlerinin kaldırılmasını sağlar.

The Broken Link Checker, SEO anlamında kullanıcılara avantaj sağlar. Eklenti kurulduktan hemen sonra sitede bulunan kırık bağlantıları, kullanıcılara söyler. Ancak siteleri yavaşlatan bir eklentidir, bu sebeple eklentiyi kullandıktan sonra kaldırmanızı tavsiye ederim.

google analytics by monsterlnsights

google analytics by monsterlnsights

Google Analytics by MonsterInsights

MonsterInsights, wordpress altyapılı siteler için Google Analytics eklentisidir. MonsterInsights eklentisi Google Analytics verilerini wordpress panelinizden direkt olarak görmenizi sağlar. Kullanıcıların sitenizde gezindikleri bağlantıları, ne kadar zaman geçirdiklerini, hangi cihazdan giriş yaptıklarını, cinsiyetlerini ve nereden geldiklerini öğrenmek için kullanabileceğiniz bir eklentidir.

smush

smush

Smush

Smush eklentisi sitenizde bulunan görsellerin optimize edilmesini sağlar. Görsellerin yavaş yüklenmesi kullanıcılar açısından kötü bir deneyim olacaktır. Eklenti birçok görsel formatını desteklemektedir bunlardan bazıları jpg, png, gif, uzantılı formatlardır. Bunların dışında görsellerin Webp formatına dönüştürülmesini ve Lazy Load yani tembel yükleme yapmaktadır. Smush eklentisinin tek dezavantajı, siteyi yavaşlatmasıdır. Eklenti çalışma halindeyken küçükte olsa siteyi yavaşlatmaktadır. Bu sebeple kötü barındırma hizmetlerinden faydalanıyorsanız kullanmamanızı tavsiye ederim.

Easy Table of Contents

Easy Table of Contents eklentisi uzun içerikler için geliştirilmiş içindekiler tablosudur. Uzun içeriklerin insanlar üzerinde ki negatif etkisini bilmekteyiz. İnsanlar içeriklere giriş yaptığında istediği bilgiyi hemen almak ister. Bu sebeple uzun yazılarda gezinmez ve direkt olarak rakip sitelere geçiş yapar. Easy Table of Contents eklentisi ise kullanıcıların, yazılarda ne olduğunu görmesini ve tıklayarak oraya gitmesini sağlamaktadır. Sitenizde uzun yazılar üretiyorsanız mutlaka kullanmanız gereken eklentilerden birisidir.

akismet anti spam

akismet anti spam

Akismet Anti-Spam

Akismet Anti-Spam, sitelere gelen yorumları kontrol ederek, spam olup olmadığına karar vermektedir. Kullanıcılar eklentiyi kullanarak, sitelerine gelen spam ve tekrar eden yorumlara bir dur diyebilir. Günümüzde birçok siteye bu tarz spam yorumlar gelmektedir. Bu sebeple mutlaka kullanılması gereken bir eklentidir.

really simple ssl

really simple ssl

Really Simple SSL

Really Simple SSL, sitelerin ssl sertifikasını otomatik olarak kullanmasını sağlayan eklentidir. Google ve diğer arama motorları tarafından oldukça önemli olan SSL sertifikasını, Really Simple SSL ile otomatik olarak kurabilirsiniz. Really Simple SSL, sitenizin HTTP sürümünü HTTPS sürümüne otomatik olarak yönlendirir. Hiçbir işlem yapmadan sitenizi güvenli hale getirebilirsiniz.

litespeed cache

litespeed cache

Litespeed Cache

Litespeed Cache, sitenizdeki bütün performans optimizasyonlarını tek panel üzerinden yapan bir hızlandırma eklentisidir. Sayfalarınızın hızlı bir şekilde açılması, kullanıcıların sitenizde iyi deneyim yaşamasına olanak sağlar. Bilindiği üzere kullanıcılar sitelere 3 saniye altında giriş yapmak isterler. Bu sebeple 3 saniye ve üzeri açılan sitelere girmek yerine diğer sitelere yönelmektedirler.

Litespeed Cache eklentisi tam olarak sitenizin hızına doping etkisi yapmaktadır. Ortalama bir hıza sahip olan sitenizi sadece birkaç ayarla daha hızlı hale getirebilen bir eklentidir. SEO açısından oldukça önemli olan sayfa açılma süresine direk olarak etki etmektedir. Bu yüzden site sahiplerinin kullanmasını ve sitelerini hızla bir hale getirmelerini öneririz.

 • Görsel Optimizasyonu
 • CSS – JavaScript – HTML Sıkıştırma
 • HTTP – 2 Push
 • .Htaccess dosyasını düzenleme
 • Veritabanı Optimizasyonu
 • CDN kontrolü
 • Genel, Özel Önbellek
 • Tarayıcı Önbelleği
 • Görseller için, Lazy Load (Tembel Yükleme)
 • Sayfa Optimizasyonu