WordPress Site Hızlandırma

Wordpress Site Hızlandırma

Google gibi dünyanın en büyük arama motorunun 200 üzeri sıralama kriterinin en önemlilerinden biride site hızıdır. Google’da üst sıralara çıkmanın, en iyi yollarından biride hızlı bir siteye sahip olmaktır.

İçerikleriniz kaliteli fakat site hızınız yerlerde ise google sizi asla en üst sıralara atmayacaktır. Sizlere wordpress de sitenizi nasıl kolay bir şekilde optimize ederek hızlandırılacağını adım adım anlatacağım.

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

1-) Site Hızı

Site Hızı

Site Hızı

Sitenizi hızlandırmadan önce aslında böyle bir sorunu var mı onu bulmalıyız. Site hızına etki eden yanlışları bulup çözüm üretmeliyiz. Site hızını ölçebilmek için ücretsiz  2 farklı araç bulunmakta. Bu araçlar ile site hızınızı ölçebilirsiniz.

GTmetrix

Google Page Speed

2-) Tema  Seçimi

Wordpress Tema Seçimi

WordPress Tema Seçimi

  • Yeni kurulan wordpress sitelerde en büyük faktör çoğunlukla temadır.
  • Hızlı ve seo uyumlu bir tema seçmelisiniz.
  • Eğer bunun farkına vardıysanız mutlaka tema değişimi yapmalısınız.

 

3-) Cache Eklentisi

Cache Eklentisi

Cache Eklentisi

Site hızlandırmak için cache eklentisini doğru ayarlarla kullanabilirseniz, WordPress site hızlandırma işleminde başarılı olabilirsiniz.

4-) Cdn Kullanmak

Cdn Kullanmak

Cdn Kullanmak

WordPress olan sitenizi kesinlikle Cdn kullanarak hızlandırabilirsiniz. Site hızını en çok etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Sitenizde resim çok kullanılıyorsa mutlaka kullanılmalıdır. Cdn kullanmazsanız host firmanız İstanbul’daysa, İstanbul ve Sivas tan sitenize giren kullanıcıların siteye bağlanma hızı tamamen farklı olur.  Kullandığınız takdirde herkes aynı hızda bağlanmaktadır.

 

4-) Resimleri Optimize Etme

Resimleri Optimize Etme

Resimleri Optimize Etme

Öncelikle Wp Smush eklentisini sitenize bir kere yüklediğinizde sırası ile  Media >> Wp Smush Run all my images through WP Smush.it right now butonuna tıkladığınızda bütün resimleri otomatik olarak sıkıştırmaktadır.  Bütün resimlerin sıkıştırılması sitenize artı bir hız kazandıracaktır.

5-) Eklenti Optimizasyonu

Eklenti Optimizasyonu

Eklenti Optimizasyonu

Bu optimizasyon ile sitenize etki ederek wordpress site hızlandırma işleminde olumlu bir etki yaratmaktadır. O yüzden bu adıma diğer adımlar gibi dikkate alınız.  P3 (Plugin Performance Profiler) eklentisi ile  sitenizde bulunan eklentilerin site hızına ne kadar etki ettiğini öğrenebilirsiniz. Sitenizde bulunan fakat kullanmadığınız bütün eklentileri silerek sitenizi büyük bir yükten kurtarabilirsiniz.

  • WordPress kurulduğunda orada bulunan Hello Dolly yada WordPress Importer eklentilerini kaldırın.
  • Google analytics eklentisi yerine kodunu sitenize ekleyin.
  • Sitemap eklentisi yerine yine sitenize entegre edin.

6-) Veritabanı Optimizasyonu

WordPress site hızlandırmanın önemli adımlarından biride  veritabanın da bulunan fazlalıklardan kurtulmak, onarım yapmaktadır. Sitenize yapacağınız bu optimizasyon ile site hızının arttığını görebilirsiniz.

7-) Resimler İçin Lazy Load Images

Resimler İçin Lazy Load Images

Resimler İçin Lazy Load Images

Sitenize bir kullanıcı girdiğinde eğer Lazy Load Images aktif ise kullanıcı ekranı aşağı doğru kaydırmadan önce aşağıda ki resimler asla yüklenmez. Resimler aşağıya doğru gelindikçe açılır buda demek oluyor ki ziyaretçi siteye girdiği anda siteyi parçalara (Sunucu Gibi) bölerek  site hızını arttırmaktadır.

😎 CSS, HTML ve Javascript küçültmek

CSS, HTML ve Javascript küçültmek

CSS, HTML ve Javascript küçültmek

Bu küçültmekten kastı ettiğimiz Css, Html, Javascript dosyalarında bulunan boşlukları  ortadan kaldırmaktır. W3 Total Cache eklentisi ile bu onarımı kolaylıkla yapabilirsiniz.

9-) Statik Kaynaklardan Sorgu Dizini Kaldırmak

Remove Query Strings

Remove Query Strings

Google PageSpeed’in wordpress site hızlandırma için sunduğu diğer bir kriterdir. bunu düzeltmek için fazla yer kaplamayan bir eklenti önerebilirim. Remove Query Strings eklentisini sitenize  yükleyip etkinleştirin.

10-) Tartışma ayarları

Tartışma ayarları

Tartışma ayarları

Diğer sitelerden bağlantı bildirim almak çok azda olsa sitenizi yavaşlatabilir, 1 dakikadan kısa bir sürede düzeltebilirsiniz.
Wordpress > Ayarlar > Tartışma bölümünden tiki kaldırarak düzeltebilirsiniz.