Yerel (local) SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

yerel local seo nedir nasıl yapılır

Bölgesel olarak yapılan bütün aramalara genel olarak yerel arama diyebiliriz. Yerel SEO, ilgili bölgesel yerlerden daha fazla kullanıcı çekmek için yapılan çalışmalardır. Yerel SEO, bölgede bulunan işletme sahiplerinin daha fazla müşteriye ulaşması için bir araçtır. Bu aracı kullanmayan yerel işletme sahipleri, internet ortamında binlerce müşteri kaybediyor demektir.

Yerel SEO, diğer SEO çalışmalarına göre daha farklı olarak işlemektedir. Normal SEO çalışmalarında 200 üzeri kriter bulunurken, yerel SEO çalışmalarında bu sayı daha azdır. Bu sebeple yazımızda Lokal SEO nasıl yapılır sorusuna değindik.

Lokal SEO İçin Yapılması Gerekenler

Google My Business Optimizasyonu

Google My business yada bilinen adıyla benim işletmem, işletme sahiplerinin ürün veya hizmetlerini Google üzerinden ücretsiz olarak kullanıcılara sunan bir araçtır. Site sahibi olmadan ve hiçbir ücret vermeden işletmenizi Google arama sonuçlarında gösterebilir ve bu sayede hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Google özelinde yapılan bir araştırmaya göre,  Google üzerinden yapılan aramalarının %50’si konum bazlı aramalardır ancak yerel işletmelerin neredeyse %56’sının Google benim işletmem hesabı bulunmamaktadır. Yerel işletmeler tarafından bakıldığında dönüşüm açısında ne kadar büyük bir kayıp olduğunu anlamak ancak Google benim işletmem aracını kullanmaktan geçmektedir.

Yerel işletmelerin, Google benim işletmem hesaplarında verecekleri bilgilerin eksiksiz olmasından emin olmaları gerekiyor. Bu bilgiler arama sonuç sayfalarında gözükeceği için, kullanıcıları yanıltmak istemeyiz.

Google benim işletmem hesabı olmayan işletme sahipleri, hesap açmadan hemen önce bilgileri dışında açılan bir hesapları olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun için ilgili site adresini yazarak Google üzerinden aratmanız ve hemen ardından sağ tarafta bulunan işletme profiline bakarak anlayabilirsiniz.

 • Yerel işletmenizi kontrol edebileceğiniz Google hesabınızla, Google My Business aracına giriş yapın. Eğer hesabınız bulunmuyorsa mutlaka yeni bir hesap açın.
 • Giriş yapıldıktan sonra öncelikle işletmenizin adı sorulacaktır. Bu bölüme yerel işletmenizin güncel ismini yazmanı gerekiyor.
 • İşletmeniz ile ilgili uygun kategoriyi seçmelisiniz.
 • İşletmenizin telefon numarasını ve site adresinizi girmeniz gerekiyor.
 • Son olarak onaylama yöntemlerinden birisini seçerek hesabınızı onaylayın.

Bu adımlar sonrasında kullanıcıların işletmeniz hakkında fikir sahibi olması için mutlaka, işletmenizle alakalı fotoğrafları hesabınıza yükleyin. Fotoğrafların yüksek çözünürlüklü olması ve dikkat çekici olmasına dikkat edin.

İşletme kaydınıza gelen yorumları sıklıkla kontrol edin ve müşterilerinize cevaplar vermeye çalışın. Cevap verilen yorumlar doğru ve yapıcı olması son derece önemlidir. Kötü bir yorumda müşterilerinizi kaybedebilirsiniz.

Son olarak işletmenizin çalışma saatlerini ekleyin. Çalışma saatlerinin doğru ve güncel olması kullanıcıların işletmenize gelmesini kolaylaştıracaktır.

yerel seo düzenlemesi

 

NAP (Name, Address, Phone Number) Düzenlenmesi

İnternet sitenizin ismi, adresi ve telefon numarasının doğru bir şekilde güncellenmesi gerekiyor. Bu işaretlemeler, Google’a işletme bilgilerinizi en doğru şekilde aktaracaktır. Ayrıca schema.org işaretlemesini kullanmak gerekiyor.

Sitenize yerleştirmeniz gereken kod aşağıda ki gibi olmalıdır;

<div itemscope itemtype=”http://schema.org/LocalBusiness”>

<p itemprop=”name”>COMPANY NAME</p>

<p itemprop=”address” itemscope itemtype=”http://schema.org/PostalAddress”>

<p itemprop=”streetAddress”>ADDRESS LINE 1</p>

<p itemprop=”addressLocality”>CITY</p>,

<p itemprop=”addressRegion”>REGION</p>

<p itemprop=”postalCode”>POSTCODE/ZIP</p.

<p itemprop=”telephone”>PHONE NUMBER</p>

<meta itemprop=”latitude” content=”LATITUDE” />

<meta itemprop=”longitude” content=”LONGITUDE” />

</div>

Yukarıda ki kod bilgilerinden sadece kalın olarak belirtilenler internet sitenize uygun bir şekilde değiştirilecektir. Nap İle İlgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yerel (Lokal) Site İçi SEO Faktörleri

Site İçi SEO faktörleri internet siteler için standart olarak bilinen çalışmalardır. Yerel aramalarda kullanıcılar genel olarak içeriklere odaklanmaktadır. Bu sebeple en önemli faktörlerimizden birisinin içerik olduğunu söyleyebiliriz.

Meta Başlık ve Açıklama

Meta başlık ve meta açıklamalar her sayfada olması gereken kriterlerdir. Başlık ve açıklama sitelerin, arama sonuçlarında kullanıcılar ile etkileşime geçtiği yerdir. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekiyor. Başlıklarınızda ve açıklamalarınızda mutlaka şehir ve bölge ile alakalı anahtar kelime kullanmaya özen gösterin.

Sayfa başlığı hem kullanıcılara hem de arama motoru botlarına içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlatmaktadır. Açıklama ise sayfa içeriğini kısa bir biçimde açıklayan metindir. Meta başlık ve meta açıklamalarda kullanıcıların dikkatini çekecek şeyler kullanmaya dikkat edin.

URL Yapısı

URL yapısı, kullanıcılara ilgili içeriklerin ne anlattığını veya neyle ilgili olduğunu açıkça belirtmektedir. URL yapınızı kısa ve anahtar kelimenizle birlikte kullanmanız sıralamanıza etki edeceği gibi aynı şekilde tıklama oranını da yükseltmektedir.

local seo harita bilgisi

local seo harita bilgisi

Harita Bilgisi

Harita konumuzu sitenizin ilgili sayfalarına eklemelisiniz. Kullanıcılar sitede gezinirken mutlaka işletmenizin konumuna bakmak isteyecektir. Bu sebeple harita bilgisini özellikle açılış sayfalarınızda kullanmalısınız.

İçerik

İçerikler her zaman kaliteli ve özgün bir şekilde yazılmalıdır, bu bilinen ve çok önemli bir kriterdir. Yerel aramalarda kullanıcılar içeriklere dikkat etmektedir. Bu sebeple içeriklerin kullanıcılar için hazırlanması gerekir. Doyurucu ve özgün her içerik kullanıcıların bir müşteriye dönüşmesini sağlayabilir.

Diğer Faktörler

 • Kullanıcı yorumları, referanslar, konum ve yol tariflerini sitenize ekleyin.
 • Açılış sayfa görsellerinin alt bilgisine, şehir ve bölge ile ilgili anahtar kelimeler ekleyin.
 • Sayfada bulunan başlıklara bölgeniz ile alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Footer bölümünüzde iletişim ve adres bilgini ekleyin.

Lokal İnceleme Optimizasyonu

Lokal reviews yani lokal incelemelerin yerel sıralamalara büyük oranda etki etmektedir. İşletme kaydınıza verilen yıldızlar ve yorumlar, kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Kullanıcılar çok yıldızı ve yorumu olan işletmelere daha fazla bakmak istemektedir.  Bu sebeple işletme sahipleri, müşterilerinin yorum ve yıldız vermelerini sağlaması gerekmektedir.

 • Müşteriler, yıldız ve yorum oranı en çok olan işletme kaydına meyillilerdir.
 • Önemli yerlerden kaynak alan işletmelere daha çok giriş oluyor.
 • Harita konumu olmayan işletmeler, tıklama açısından diğer rakiplerine göre aşağıda kalmaktadır.
 • İşletmenize, çalışanlarınız ve siz yorum yapmamalısınız, tamamen doğal olmalı.
 • Müşteri yorumlarına önem verilmeli ve hızlı bir şekilde cevap verilmeli.
 • Doğal olmayan bütün çalışmalardan uzak durun. Çünkü Google yapılan işlemleri anlayabiliyor.

Mobil Uyumluluk Testi

2015 yılında mobil uyumluluk güncellemesinin devreye girmesi ile birlikte, Mobil uyumluluk internet siteler için önem kazanmıştır. Günümüzde neredeyse her insanın mobil cihazı olduğunu düşünürsek, güncellemenin mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Sitenizin mobil uyumlu olması, kullanıcıların sitenize girme olasılığını yükseltmektedir. Ayrıca mobil cihazlardan arama yapan kullanıcılar, işletmeler ile iletişim kurma olasılığı masaüstüne göre daha fazladır. Bu sebeple işletmenizin internet sitesini mobil uyumlu hale getirin.

Anahtar Kelime Analizi

Lokal seo çalışmalarında anahtar kelime araştırmasının ilgili bölgeye göre yapılması gerekmektedir. Kullanıcılar arama yaparken kendilerine yakın bölgelere bakmaktadır. Bu sebeple işletmenizin olduğu bölgeye özel anahtar kelimeler seçerek hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi yaparken öncelikle Ahrefs, Keyword Planner ve keyword.io gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde anahtar kelimelerin aranma hacmini ve rekabet düzeyini öğrenebilirsiniz.